- Komerční sdělení -aktualne
- Reklama -zprávy

Nový rekord: Cena povolenek zvedá cenu elektřiny

Cena povolenek v Evropské unii poprvé od zavedení systému v roce 2005 překročila 60 eur za tunu. Za poslední rok se cena zhruba zdvojnásobila. Přispěly k tomu ambicióznější cíle pro snižování emisí a rekordní ceny plynu.
Kvót je k dispozici omezené množství a jejich počet se postupně snižuje, což zvedá jejich cenu a nutí firmy k osekávání svých emisí. Dosud si povolenky museli kupovat pouze elektrárny, velké průmyslové podniky a letečtí dopravci. Nyní Evropská komise chce, aby se jimi platilo iv silniční a lodní dopravě nebo při vytápění budov.

Cena se v pondělí dopoledne vyšplhala až na 61,01 eura za tunu, později spadla zpět k 60 eurům. Emisní povolenky jsou hlavním unijním nástrojem pro snižování emisí. Od roku 2005 funguje tzv. Evropský systém obchodování s emisemi ETS, v rámci kterého si znečišťovatelé ovzduší kupují možnost vypouštět skleníkové plyny.

Nový rekord: Cena povolenek zvedá cenu elektřiny

Podle analytiků společnosti Refinitiv by tento týden mohl cenám emisních povolenek poskytnout podporu nižší aukční objem a také růst cen ropy. Analytická společnost S & P Global nedávno uvedla, že v srpnu se prudce snížila primární nabídka povolenek z vládních aukcí, další pokles se očekává tento týden. Přispěje k tomu snížení počtu aukcí z pěti na tři kvůli bankovním prázdninám v Británii a uzavření evropské energetické burzy EEX kvůli výročnímu zasedání výboru 2. září. EEX přitom aukce pořádá. Ceny povolenek se zvyšují i ​​díky zdražování zemního plynu v Evropě.
Jedním z hlavních vlivů zdražování emisních povolenek na domácnosti je růst cen elektřiny. Ekonomové uvádějí, že při současném podílu špinavých a čistých zdrojů energie a současných cenách energie a povolenek tvoří kvóty zhruba deset procent ceny energií. Zdražení povolenek se odrazí i vyšších cenách burzovní ceny elektřiny, které se se zpožděním promítnou do nárůstu konečných účtů za spotřebu elektřiny. U elektřiny očekávají experti nejpozději na podzim kvůli vysokým velkoobchodním cenám růst cen u nezafixovaný produktů řádově o deset procent.

Evropská komise v květnu uvedla, že počet povolenek v oběhu se loni zvýšil, protože pandemie vedla k poklesu emisí. Na konci minulého roku bylo podle komise v oběhu zhruba 1,579 miliardy kvót, o 14 procent více než před rokem. Komise proto rozhodla, že z budoucích aukcí stáhne 378,9 milionu kvót a umístí je do rezervy pro stabilizaci trhu.

Současný nárůst ceny někteří analytici připisují panice a spekulacím. Brusel zvažuje, že by zakročil proti spekulantům, kteří drží velké objemy povolenek. Žádné limity pro jejich držení totiž v současnosti neexistují. Důvodem je, že růst ceny povolenek je příliš rychlý a mohl by ohrozit konkurenceschopnost

PR článek

Další články autora